Онлайн-лекції, курси, бібліотеки, концерти — чим зайнятися під час карантину

20 бер. 2020
Безкоштовно вчитись, та розважатись - онлайн можливості якими можна скористатись під час карантину

    Поки всі заклади та заходи на паузі відділ інформаційно-ресурсного забезпечення КЗВО "ОАНОООР" склав список безкоштовних онлайн-ресурсів для самоосвіти та проведення вільного часу з користю. 

     Бібліотеки, відеолекції,курси, записи театральних вистав і кіно – тут можна  відчути мистецтво,  знайти архіви періодики, рідкісні видання, а також українську та світову класику, відвідати віртуальні музеї. 

Безкоштовні лекції та онлайн-курси:   
Онлайн-курси Prometheus    Платформа онлайн-курсів https://prometheus.org.ua відкрила більше 100 безкоштовних занять для дистанційного навчання.
Платформа GIOS   https://gioschool.com
Проєкт «Розумники» http://edugames.rozumniki.ua
Дистанційна освіта  Рішельєвського ліцею   https://distrl.com.ua— одного з найкращих в Україні.
Уроки зірки YouTube — відомого вчителя фізики з Рішельєвського ліцею Павла Віктора https://www.youtube.com/user/pvictor54
EdEra https://www.ed-era.com/     -  освітня он-лайн освіта
Coursera https://www.coursera.org    - онлайн-курси, з сертифікатами та дипломними програмами від кращих університетів світу 
Matific https://www.matific.com/ua/uk/home/   Платформа для навчання математики, розроблена експертами з педагогіки
Доступна освіта https://dostupnaosvita.com.ua/about-platform  платформа для вивчення української мови і літератури та історії України, підготуватися до Державної підсумкової атестації та ЗНО з цих предметів.
 iLearn  https://ilearn.org.uaце безкоштовна гейміфікована платформа з навчальними онлайн-курсами, тестами та вебінарами для всіх, хто бажає навчатися та успішно скласти ЗНО (Зовнішнє Незалежне Оцінювання).
Для підготовки учнів до ЗНО запущено щоденні трансляції онлайн-уроків. Їх можна переглянути на телеканалі «Рада», а також знайти на YouTube-каналі Міністерства освіти і науки України: https://www.youtube.com/channel/UCQR9sMWcZshAwYX-EYH0qiA
Курси WiseCow   Онлайн-відеолекторій https://wisecow.com.ua/all-courses/з лекціями з літератури, кіно, мистецтва, музики, журналістики, театру, історії, моди і соціуму.
Курс Coursera від професорів Стенфордського університету   З 12 березня по 31 липня відкрито безкоштовний доступ https://www.coursera.org/campus/?fbclid=IwAR3-F2BU9ZUjSSAuGQd9r_VKOfPT5KE61LGjNOYl3MKGdDSorfAyKPkYJ-w   до більш як 3800 курсів і 400 спеціалізацій від провідних університетів і компаній світу і серед них Лондонський університет, Єльський університет, Університет Джонса Гопкінса, IBM, Google, Intel і ін.
Українське кіно он-лайн
  • Takflix
На першій українській стрімінговій платформі https://takflix.com, що працює в пілотному режимі і дозволяє легально дивитися українське кіно, знаходяться в доступі вже чотири фільми, у вас є можливість подивитися хороше українське кіно.

«DOCU/SPACE» – онлайн-платформа з документалістики

Інтернет-кінотеатр документальних фільмів про Україну. Усі проєкти були створені за ініціатив громадських організацій та Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини DOCUDAYS UA. Історії зібрані тут – особисті розповіді про звичайних людей, які прагнуть покращити світ навколо себе. До того ж, чудова підготовка для цьогорічного фестивалю.

А у розділі «Майстерня DOCU/КЛАС» тут можна знайти записи лекцій, дискусій та воркшопів, які відбувалися у рамках майстерні документалістики «DOCU/КЛАС» фестивалю минулі роки.

«Довженко-центр» – відеолекції про «український Голлівуд»

Youtube-канал центру пропонує записи кількох лекції у рамках виставки про ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління). Зокрема, виступи французького кінознавця Любомира Госейка про українське кіно 20-30-тих, яке було популярне далеко за межами України.

Українська документалістика на Суспільне. Культура

Оскільки Докудейс переїхав на кінець квітня, деякі документальні фільми також можна подивитись на Суспільному – або на ТВ, або онлайн. Кожного дня о 21:25 – покази і інтерв’ю з режисерами після перегляду. В програмі – «Діксіленд» Романа Бондарчука, «Божественні» Романа Бордуна, «Сірі коні» Миколи Рідного, «Історія Зимового саду» Семена Мозгового.

Кому бракує українського кіно – є також спецпроект LB.ua «Шорт-ліст», де викладено більше 20 короткометражних стрічок – ігрових, документальних та анімаційних, а також інтерв’ю з режисерами.

Українські он-лайн бібліотеки
  •  «Відкрита книга» – онлайн-бібліотека української та світової класики

      Ресурс без жодної реклами з літературними творами, які стали суспільним надбанням світової культури. Окремою рубрикою виділені твори зі шкільної програми зарубіжної та української літератури – тож знадобиться не лише аби самому прига  дати класику, а й щоб підготувати школярів до виходу на навчання. 

    «Project Gutenberg» – найстаріша універсальна е-бібліотека

    Сайт є громадською ініціативою та містить близько 60 тис. книг у вільному доступі: від белетристики до наукових робіт англійською, португальською, німецькою та французькою мовами. Щоправда, більшість книг тут також зразки класики або твори, які були видані давно й на них згідно американського законодавства вже не діють авторські права.

    «Europeana collections» – ресурс культурної спадщини Європи

    Оцифровані матеріали тисячі європейських бібліотек, архівів і музеїв на одному сайті. Тематичні колекції картин, добірки творів авторів і навіть пошук зразків образотворчого мистецтва за домінуючим кольором. Сайт є не лише онлайн-галереєю. Тут також можна знайти лонгріди англійською про культурні процеси у світовій історії та творчий шлях митців і мисткинь у рубриці «Блоги». 

     WikiArt – онлайн-енциклопедія мистецтва   

  • Тут зібрано 250 тис творів мистецтва авторства 3 тисяч художників та художників сімома мовами, в тому числі українською.     

  •    Електронна бібліотека Публічної бібліотеки імені Лесі Українки  
    Проєкт має на меті: забезпечення рівної можливості безоплатного доступу користувачів до повнотекстових ресурсів, музичних творів, інших оцифрованих документів з фонду бібліотеки; створення електронних копій друкованих документів, що  знаходиться у фондах бібліотеки, для збереження культурної спадщини, запобігання фізичного зносу документів.


    LIBRARIA
    Проєкт компанії Архівні інформаційні системи (АІС), що здійснюється у співпраці з бібліотеками, архівами та науковими інституціями в Україні та за її межами. Мета проєкту – оцифрувати та надати доступ онлайн до чимбільшого масиву української історичної періодики.
    Розпочали роботу над створенням ресурсу 2012 року, коли було відскановано перші колекції українських газет. Наразі оцифровано близько 700 000 сторінок понад 400 видань українською, польською, німецькою, румунською, їдиш, кримсько-татарською та російською мовами, що видавалися у різних регіонах України та поза її межами від початку до 50-х років ХХ ст. Ресурс постійно наповнюється. Ми продовжуємо роботи і плануємо представити у найближчі роки кілька мільйонів сторінок значно розширивши географічні та хронологічні межі проєкту.

    Україніка
    Великий проєкт, який упровадила Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. Ціль – зібрати якомога більше інформації про історію та культуру України, «матеріали про природне, географічне середовище, демографічний, економічний, соціальний, освітній, науковий потенціал України, здобутки української нації, її місце у світовому цивілізаційному розвитку».

    Бібліотека української літератури
    Мета сайту – популяризація української мови, літератури та культури. Назва ресурсу говорить сама за себе: тут зібрано дуже-дуже багато українських творів.

    Відкрита книга 
    Електронна бібліотека класики української та світової літератури, мета якої – розповсюдження та популяризація високоякісної та безкоштовної електронної книги. Знайти тут будь-що не вийде, тому що на сайті зібрані тільки твори, які вже стали суспільним надбанням.

    AeLib 
    Бібліотека світової літератури, в якій зібрані оригінальні твори та їх переклади українською мовою. До уваги читачів – художня література різних років (від античної до сучасної), белетристика, філософія, філологія, дитяча та православна література.

    Бібліотека українського мистецтва
    Онлайн-бібліотека, найбільш вичерпне в інтернеті джерело інформації про історію українського мистецтва. Зібрані на сайті тисячі одиниць контенту щоденно допомагають студентам і дослідникам з України, США, Росії, Німеччини та інших країн світу. Контент Бібліотеки складається з електронних копій книг і журналів про українське мистецтво, виданих протягом ХХ століття в Україні та за кордоном; біографічних довідок про українських художників; статей та ексклюзивних досліджень.

    Слухай
    Перша в Україні онлайн-бібліотека аудіокниг. 

    Український інститут національної пам’яті виклав у вільний доступ всі книги, видані під його егідою в електронному форматі. 
Театр он-лайн 
 
«Open Theatre» – записи вистав у поєднанні із театральними залаштунками
Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка – канал на Youtube
Цей київський театр доєднався до низки культурних закладів, які перенесли свою діяльність в інтернет-формат. На їхньому youtube-каналі можна буде переглянути архівні записи вистав. Перший таке відео трагіфарсу Ірени Коваль «Лев і левиця» у вільний доступ обіцяють викласти вже 17 березня. 
Львівський академічний театр ім. Л. Курбаса – канал на Youtube
Youtube-канал театру містить окрему добірку із відеоретроспективами вистав. Запис здійснений у 90-тих та на початку 2000-них. Постановки за мотивами Платона, Шекспіра та Ліни Костенко. Попри неможливість доїхати до Львова, можна дізнатися, чому роман «Злочин і кара» на сцені театру Курбаса йде під назвою «Сни».
Метрополітен Опера «Богема» Пуччіні, «Травіата» Верді чи «Євгеній Онєгін» Чайковського у постановках провідного нью-йоркського театру з 16 березня тепер і в режимі онлайн. Відео вистав, записаних протягом останніх 14 років, викладають на офіційному сайті театру о 1:30 за київським часом і дивитися їх безкоштовно можна ще 20 годин після. 
Баварська опера Баварська Штаатсопер, де диригує українка Оксана Линів, також дає доступ до своїх постановок, адже закрита на карантин до 19 квітня. Зараз можна послухати, наприклад «Трубадура» Верді.
Віденська опера  Опера у Відні зачинена до 2 квітня, але відкрила доступ до своїх спектаклів онлайн: стріми починаються ввечері о п’ятій (якщо це опера Ваґнера) або сьомій годині вечора за центрально-європейським часом (+1 година – для Києва). 
Берлінська філармонія  Філармонія в Берліні відкрила безкоштовний доступ до своїх концертів та фільмів на сайті на період карантину до 31 березня.  
 
Тури з оглядом у 360-градусів, відеотрансляції головних виставок, а також тематичних конференцій та спеціальних програм. Більшість з них доступні на Google Arts & Culture