міжвідомчий науково-методичний семінар
26 жовтня 2023 року відбувся науково-методичний семінар для бібліотекарів шкільних бібліотек «Національно-патріотичне виховання як чинник формування громадянської свідомості учнів засобами бібліотечної роботи», організований Одеською національною науковою бібліотекою у співпраці з КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради».
Семінар став дієвим комунікативним майданчиком, який поєднав провідних фахівців бібліотек, науковців, викладачів, методистів виховної роботи, представників громадських організацій. До семінару на платформі ZOOM із коментарями та запитаннями долучилися понад 200 слухачів.
Упродовж семінару було заслухано низку лекцій, спрямованих на вдосконалення змісту та методів національно-патріотичного виховання засобами бібліотечної роботи та присвячених напрямам реалізації політики національної пам’яті в Україні в сучасних умовах; методам та формам сучасного процесу національно-патріотичного виховання у бібліотеках; теоретичним та прикладним аспектам роботи з біографічною інформацією в системі бібліотечної роботи з дітьми.
Учасників семінару привітали Ліна Арюпіна, заступник генерального директора Одеської національної наукової бібліотеки з наукової роботи та інформатизації, і Тетяна Полтавська, завідувач відділу інформаційно-ресурсного забезпечення КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради».
Цікавою та ілюстративною була лекція Наталі Марченко, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, провідного бібліографа Національної бібліотеки України для дітей (м. Київ), «Книжка-біографія та біографічна інформація в системі бібліотечної роботи з дітьми». Пані Наталя розповіла про вікові особливості сприйняття біографічної інформації, ознайомила слухачів із жанровим розмаїттям сучасних видань для дітей та концептуальними життєписами, а також дала методичні та практичні поради для організації дитячого читання.
Надзвичайно інформативною та актуальною була лекція Уляни Громович, головного спеціаліста Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті (м. Одеса). У доповіді «Реалізація політики національної пам’яті в Україні в умовах сьогодення: напрями та проєкти» пані Уляна зосередила увагу на особливостях формування та реалізації державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності, розповіла про роботу УІНП у реалізації політики національної пам’яті та презентувала проєкти та матеріали Інституту в сфері національно-патріотичного виховання.
Практичним досвідом щодо форм, методів та підходів у національно-патріотичному вихованні поділилася Лариса Маленко, заступник директора Одеської обласної бібліотеки для юнацтва з бібліотечної роботи (м. Одеса). У доповіді «Краєзнавчі проєкти Одеської обласної бібліотеки для юнацтва як засіб патріотичного виховання сучасної молоді» пані Лариса розповіла про краєзнавчі проєкти та соціокультурні заходи з національно-патріотичного виховання, що реалізує Одеська обласна бібліотека для юнацтва та які можуть бути успішно використані бібліотечними фахівцями шкільних бібліотек для розширення арсеналу ідей та інструментів соціокультурної роботи.
З дозволу авторів нижче розміщуємо матеріали семінару:
Марченко Н.П. «КНИЖКА-БІОГРАФІЯ ТА БІОГРАФІЧНА ІНФОРМАЦІЯ В СИСТЕМІ БІБЛІОТЕЧНОЇ РОБОТИ З ДІТЬМИ»
Громович У.О. «РЕАЛІЗАЦІЯ ПОЛІТИКИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ В УКРАЇНІ В УМОВАХ СЬОГОДЕННЯ: НАПРЯМИ ТА ПРОЄКТИ»
Маленко Л.А. «КРАЄЗНАВЧІ ПРОЄКТИ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ЮНАЦТВА ЯК ЗАСІБ ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ СУЧАСНОЇ МОЛОДІ»
На допомогу шкільним бібліотекарям та педагогічним фахівцям додаємо
Список рекомендованої літератури з актуальних питань бібліотекознавства та бібліотечної справи – статей, що вийшли друком у фахових періодичних виданнях за 2023 рік (з посланням на електронну версію).